Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rogowie korzystają już z nowoczesnej "Eko-dziupli", czyli niezwykle bogato wyposażonej w nowoczesne materiały dydaktyczne pracowni do nauki przedmiotów przyrodniczych. Pracownia została oficjalnie oddana do użytku 1 grudnia. Powstała w ramach konkursu pod nazwą "Zielona Pracownia 2022", którego organizatorem jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Pozyskane w Konkursie środki, umożliwiły stworzenie nowoczesnej, wielofunkcyjnej pracowni. Powstała ona w dawnej sali przyrodniczej, która została zmodernizowana i doposażona w sprzęt multimedialny. Pomieszczenie gruntownie odnowiono - pomalowano ściany, kaloryfery i drzwi, a na podłodze położono nowe panele. Do sali zakupiono nowe meble - szafki i półki na pomoce dydaktyczne, nowe stoliki i krzesła uczniowskie, długi blat i taborety do obserwacji mikroskopowych, szerokie wielofunkcyjne biurko nauczycielskie. W celu ułatwienia pracy podczas zadań projektowych i pracy w grupach, wybrano blaty w kształcie trapezu, umożliwiające ich łączenie. Pojedyncze rozmieszczenie stolików będzie sprawdzało się podczas indywidualnej pracy i nauki.
Szczególną uwagę przykuwa duża, zajmująca niemal połowę kolejnej ściany kolorowa, ćwiczeniowa fototapeta (3D) przedstawiająca kontynenty, flagi państw oraz przedstawicieli fauny i flory. Ciekawym elementem ozdobnym, ale również dydaktycznym jest ogród wertykalny. Pracownię została wzbogacona również o wykonane przez uczniów zdjęcia krajobrazów Rogowa.
Zainstalowanie w sali nowoczesnego, multimedialnego sprzętu audiowizualnego oraz zakup innowacyjnych urządzeń i pomocy naukowych spowodowało, że pracownia stała się idealnym miejscem do rozwoju zainteresowań uczniów naukami przyrodniczymi, do obserwacji przyrody i zgłębiania wiedzy, do realizacji treści programowych. Ma posłużyć również ulepszeniu zindywidualizowanego procesu kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Innowacyjnym sprzętem jest zwłaszcza wizualizer, który umożliwia demonstrację obiektów przyrodniczych, zdjęć, prezentacji. Wizualizer pozwala na czytelną prezentację efektów pracy uczniów, omawianie wyników testów, analizę eksponatów biologicznych, a także praktyczną współpracę z mikroskopem. Umożliwia wyświetlenie umieszczanych pod nim obiektów, np. zapisanej kartki papieru, zdjęć rentgenowskich, nieruchomego obiektu 3D, a nawet celu ruchomego (np. owada w słoiku), współgra z monitorem interaktywnym.
"Eko-dziupla" powstała z myślą przeprowadzania stałych zajęć przyrody, geografii i biologii w klasach IV-VIII. Nowa pracownia pozwoli również na poszerzenie oferty zajęć pozalekcyjnych, tj. kółek zainteresowań (przyrodniczych, biologicznych, geograficznych, ekologicznych). Nowo powstała pracownia ma być miejscem przyjaznym uczniom. To właśnie tutaj zdobywanie wiedzy ma być połączone z odkrywaniem, badaniem i samodzielnym poznawaniem świata. Ma być miejscem, gdzie uczniowie będą mogli rozwijać zainteresowania i talenty, gdzie będą zgłębiać i nabywać nowe umiejętności oraz świadomość ekologiczną.
Całkowity koszt pracowni wyniósł: 68 261 zł. Z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach szkoła otrzymała 40 tys. zł, zaś pozostałą kwotę stanowiły środki własne. - Cieszę się, że rogowska podstawówka jest kolejną szkołą, która skutecznie pozyskała środki na realizację Zielonej pracowni. Tak doskonale wyposażone sale lekcyjne są potrzebne naszym uczniom po to by mogli lepiej poznawać i rozumieć otaczający nas świat i zachodzące w nim procesy - podkreśla senator Ewa Gawęda, która na zaproszenie społeczności szkolnej wzięła udział w otwarciu pracowni, wcześniej wspierając szkołę w procesie pozyskania środków.