Wróć do listy

Wystawa poświęcona 100-leciu Senatu na raciborskim Zamku

Wystawa poświęcona 100-leciu Senatu na raciborskim Zamku

11.06.2022

Ostatnie lata to czas obchodów 100-lecia ważnych dla Polski wydarzeń. Najpierw była ta najważniejsza rocznica – 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i odtworzenia własnej państwowości. Potem rocznice kolejnych powstań śląskich, a w tym roku, za miesiąc będziemy świętować powrót części ziem śląskich do Polski. Wśród tych ważnych rocznic, mnie jako senatorowi RP, nie wypada zapomnieć o setnej rocznicy pierwszego posiedzenia senatu w Polsce odrodzonej po pierwszej wojnie światowej.

Uważam że o ważnych rocznicach powinniśmy przypominać, dlatego też zorganizowałam to wydarzenie. Po pierwsze, jak każdy naród, mamy w naszej historii chwile chwały i porażki, które zaszczytu nam nie przynoszą. Ale o tych wielkich chwilach, o wspaniałych ludziach wciąż mówimy za mało. A bardzo tego potrzebujemy! Zwłaszcza w obliczu różnych zagrożeń i lęków, których obecnie doświadczamy, przypominanie, że potrafimy, jako naród, stawiać czoła niebezpieczeństwom, że potrafimy ciężko i z poświęceniem pracować, jest bardzo ważne.

Po drugie, zabory, a po ledwie dwudziestu latach wolności okupacja, a potem kilkudziesięcioletnie zniewolenie przez władze komunistyczne, zasiały w nas wrogość, a przynajmniej nieufność wobec państwa. Choć to państwo już od ponad 30 lat nie jest „czyjeś”, nie jest „obce”, ale nasze. A bez elementarnego zaufania obywateli do swojego państwa nie ma nowoczesnej, obywatelskiej demokracji, nie ma dobrze działającej wspólnoty państwowej. To państwo z kolei, to również instytucje, takie jak na przykład Senat RP, o którym wiedza wciąż jest niewystarczająca. A trudno przecież cenić pracę instytucji, o której niewiele się wie. I po trzecie wreszcie, a mówię to z pełną świadomością, na koniec tygodnia obfitującego w informacje o dofinansowaniach ważnych inwestycji z Polskiego Ładu, w całym moim okręgu, po ważnych decyzjach Unii Europejskiej o odblokowaniu Krajowego Planu Odbudowy, o nowym pakiecie sankcji na Rosję za jej agresję na Ukrainę. To wszystko jest niesłychanie ważne, bo decyduje o naszym codziennym życiu. Ale bez pamięci o naszej historii, bez oddawania szacunku jej bohaterom, dzięki którym m.in. możemy się spotykać i cieszyć się naszym wspaniałym otoczeniem, bez wiedzy o tym, jak funkcjonuje współczesne, demokratyczne państwo, nigdy nie będziemy kompletnym, nowoczesnym narodem, współistniejącym na równych prawach z innymi narodami Europy. 🇵🇱 Dziękuję wszystkim którzy pomogli mi w zorganizowaniu tego wernisażu, oraz gościom za obecność. Zachęcam wszystkich którzy nie zobaczyli jeszcze wystawy do odwiedzenia raciborskiego Zamku, jeszcze przez najbliższy tydzień .

© Ewa Gawęda 2022