Wróć do listy

Podsumowano konkursu "List do Taty". Dzieci opisały jak wielką stratą jest brak ojca

Podsumowano konkursu "List do Taty". Dzieci opisały jak wielką stratą jest brak ojca

07.09.2023

Rola taty zbyt często jest niedoceniana, również przez samych ojców. Takie konkursy jak "List do taty", którego gala odbyła się 6 września w Gościńcu Wodzisławskim, przypominają, że dziecko dobrego ojca zawsze potrzebuje, a jego brak jest ogromną stratą.

Od 2011 r. polski Senat organizuje konkurs "List do Taty". Jego celem jest propagowanie dojrzałego i odpowiedzialnego ojcostwa a jest on adresowany do uczniów klas czwartych i piątych szkół podstawowych. Ich zadaniem jest napisanie pracy na temat: kim jest i co dla mnie znaczy mój tato, która może mieć formę listu do ojca.

Konkurs na terenie swoich okręgów organizują poszczególni senatorzy, którzy wyrażą taką chęć. W tym roku do organizacji zgłosiło się 40 senatorów, w tym Ewa Gawęda z okręgu obejmującego powiaty raciborski i wodzisławski oraz miasta Jastrzębie-Zdrój i Żory.

- Konkurs pokazuje, jak wielka jest rola taty, ojca. A trzeba o tej ogromnej roli przypominać. Trzeba o niej przypominać tym ojcom, którzy z różnych powodów nie poświęcają swoim dzieciom należytej uwagi, a przede wszystkim nie dają swoim dzieciom najważniejszego - miłości. Trzeba też przypominać o roli ojca tym mamom, które uważają, że same lepiej wychowają dziecko, że ojciec nie jest dziecku potrzebny. Tak nie jest. Tata dziecku jest zawsze potrzebny. Oczywiście wszyscy znamy sytuacje, kiedy życiowe wybory, których trzeba dokonywać są bardzo bolesne. Ale zawsze trzeba pamiętać i brać pod uwagę, że brak odpowiedzialnego, a przede wszystkim kochającego taty jest dla dziecka ogromną stratą. I ten konkurs, a w zasadzie listy, które dzieci przysłały, są tego najlepszym dowodem - mówi senator Ewa Gawęda.

W tej edycji konkursowe prace nadesłały dzieci m.in. z Wodzisławia, Pszowa, Rudnika, Raciborza. W niektórych listach pojawiły się wspomnienia wspólnych przeżyć dzieci z ojcami. Część prac miała niezwykle wzruszający charakter - napisano je do taty, który zmarł lub odszedł od rodziny. Niektórzy goście gali podsumowującej konkurs nie kryli łez. Zresztą członkowie komisji konkursowej również nie ukrywali, że podczas oceny nadesłanych prac niejeden juror miał łzy w oczach.

Najwyżej oceniona została praca Dobrosławy Westerlich z SP nr 1 w Pszowie, drugie miejsce zajął Jakub Brenk z ZSP nr 7 w Wodzisławiu Śląskim, a trzecie Jerzy Otlik z ZSP w Rudniku. Wiktoria Rzepka z ZSP w Rudniku otrzymała wyróżnienie.

© Ewa Gawęda 2023